Birzamanlar Yayıncılık


Geçmişimizin kültürel mozaiği

Hikâyemiz

Birzamanlar Yayıncılık, Türkiye’nin geçmişindeki kültürel çeşitlilik üzerine kitaplar yayınlamak ve etkinlikler düzenlemek amacıyla Kasım 2004’te kuruldu. “Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan Kartpostallarla 100 Yıl Önce Türkiye’de Ermeniler”, yayınevinin ilk kitabı olarak 2005’in ilk günlerinde okuyucusuyla buluştu. Yayınevinin kurucusu Osman Köker’in hazırladığı bu kitap, 20. yüzyıl başında Türkiye’deki Ermeni varlığını, 700 kadar kartpostalın tanıklığıyla sunuyordu. Bu kitaba paralel olarak yine aynı günlerde “Sireli Yeğpayrıs” (Sevgili Kardeşim) adlı bir de sergi açıldı. Kitap ve serginin gördüğü yoğun ilgi, serginin yurtdışında da gösterilmesini ve kitabın kısa sürede İngilizce ve Almanca çevirilerinin (ileriki yıllarda da yeni baskılarının ve 2. cildinin) yayımlanmasını sağladı.

Araştırmaların görsel malzemenin tanıklığıyla okuyucuya ulaştırılması ya da geçmişimizdeki kültürel zenginliği ortaya koyan görsel malzemenin araştırmaya dayanan bir metin eşliğinde sunulması, Birzamanlar Yayıncılık’ın ayırt edici özelliği oldu. Birzamanlar Yayıncılık’ın kuruluş yıllarından itibaren öne çıkan bir başka özelliği de kitap yayıncılığının ve satışının yanı sıra aynı zamanda yurtiçinde ve yurtdışında sergiler, toplantılar ve sunumlar düzenleyerek misyonunu gerçekleştirme çabasındadır.

Birzamanlar Yayıncılık, 2019 yılı sonunda kendisine ait bir sergi ve etkinlik mekânı olan Galeri Birzamanlar'ı açmasının ardından, Türkiye’nin geçmişindeki kültürel zenginliği sunmaya daha büyük bir güçle devam ediyor.