Yazarımız Kemal Yalçın, Hayat Boyu Başarı Ödülüne Layık Görüldü

30-10-2017

Birzamanlar Yayıncılık yazarı Kemal Yalçın, yedi dile çevrilen “Seninle Güler Yüreğim” adlı belgesel romanıyla “Vartan Hayat Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

“Seninle Güler Yüreğim”in İngilizce baskısının tanıtım toplantısı için “Knights and Daughters of Vartan” adlı kültür kuruluşu tarafından 25-29 Ekim 2017 tarihlerinde Washington’a davet edilen Kemal Yalçın’a Vartan Hayat Boyu Başarı Ödülü verildi. 

Almanca ve Fransızca çevirileri hazırlanmakta olan Seninle Güler Yüreğim bugüne kadar Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca, Farsça, Batı ve Doğu Ermenicesi dillerinde yayımlandı. Seninle Güler Yüreğim, Amerika’da tiyatroya da uyarlandı ve New Jersey, New York, Gümrü, Vanadzor, Yerevan, Las Vegas, Los Angeles’ta kapalı gişe oynadı.

Seninle Güler Yüreğim’in Türkçe birinci baskısı 2001 yılında İstanbul’da imha edilmişti. Kemal Yalçın imha kararına karşı açtığı davayı on üç yılın sonunda kazandı ve Seninle Güler Yüreğim, Birzamanlar Yayıncılık tarafından yayımlandı. Almanya ve Türkiye’de toplam otuz kitap yayımlayan Yalçın’ın Türkiye’de en çok satanlar arasında yer alan Emanet Çeyiz adlı kitabının on ikinci baskısı da çok yakında Birzamanlar Yayıncılık tarafından yapılacak.

Dünyanın en büyük kitaplığına davet

Yazar Kemal Yalçın, 26 Ekim’de Amerikan Kongre Kitaplığı’na davet edildi. İçindeki 165 milyon kitapla dünyanın en büyük kitaplığı kabul edilen Kongre Kitaplığı’nın Türkçe Kitaplar Bölümü’nde bölüm sorumluları tarafından karşılanan Kemal Yalçın; Anadolu’nun Evlatları, Sarı Gelin, İngilizce ve Ermenice Seninle Güler Yüreğim, Kardeşlerim Var Uzaklarda adlı kitaplarını imzalayarak kitaplığa sundu. Yalçın’ın Haymatlos, Emanet Çeyiz, Seninle Güler Yüreğim, Yaşama Gücü, Bilim Tutkusu  daha önceden kitaplığa alınmıştı.  

Bölüm sorumlularına kitaplarının yazma süreci hakkında bilgi veren Yalçın, daha sonra Amerikan Kongresi’ni ziyaret etti. 27 Ekim 2017 günü Amerika’nın Sesi Televizyonu’na davet edilen Kemal Yalçın;  Seninle Güler Yüreğim, Emanet Çeyiz, Sarı Gelin kitapları hakkında sorulan soruları yanıtladı.

Kemal Yalçın; 1998’de Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü ve Kültür Bakanlığı Roman Ödülü, 1999’da Türkiye-Yunanistan Dostluk ve Barış Ödülü, 2000’de Denizli Sanatseverler Derneği Onur Ödülü, 2007’de Avrupa Türkçe Çocuk Edebiyatı Birincilik Ödülü, 2014’te Tekeyan Dünya İnsanlık Ödülü ve 2015’te Denizli Aydınlanma Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kemal Yalçın şu anda Denizli romanını yazıyor.