Birzamanlar Yayıncılık


Geçmişimizin kültürel mozaiği

Ürgüp
Koleksiyon/Arşiv : Küçük Asya Araştırmaları Merkezi (KAAM)
Yazar : Evangelia Balta
Kategori : Kent Tarihi
Dili : Türkçe - İngilizce
Yayın Yılı : 2010
Yayınevi : Birzamanlar Yayıncılık
Yayın Yeri : İstanbul
Cilt : Karton Kapaklı
Tür : Kitap
Sayfa ve Ebat : 186 s., metin içi resimlidir, 29 x 24 cm
Kitap Durumu : Yeni
ISBN : 978-9756158159

Ürgüp

Prokopi

165,00 TL
220,00 TL


Ürgüp (Prokopi) kitabının esin kaynağı, Sinasos kitabında olduğu gibi, yıllar sonra memleketine ziyaretçi olarak dönen göçmenin objektifine kaydedilen görüntüleri, göçmen anlatılarıyla bağdaştıran tarihsel yayınların okuyucuya sunulması isteğiydi. Böylelikle Rum ve Türk asıllı gerçek insanların, birlikte yaşadıkları olaylardan anımsadıklarının anlatarak kendi gerçeklerini kayda geçirdikleri, deneyimlere dayanan bir tarih yazılmış olacaktı.

Resim

Evangelia Balta, Ulusal Elen Araştırma Vakfındaki Tarihsel Araştırma Enstitüsü'nde araştırma yöneticisidir. İlgi alanları, Anadoludaki Rum Ortodoks nüfus kadar Osmanlı döneminde ekonomik ve toplumsal tarih konularında da odaklanır. Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’deki türlü programlara katkısının yanı sıra gerek Yunanistan’da gerekse başka ülkelerde yüksek lisans öğrencilerine seminer vermesi için üniversitelere davet edilmektedir.

2000-2008 yılları arasında Οἶνον ἱστορῶ (Şarabın Tarihi) başlığı altında, şarap ve şarap üretimine ilişkin yedi konferans düzenlemiş olan akademik bir grubun planlama kurulunun kurucu üyesidir. Ulusal Araştırma Vakfı'ndaki çeşitli programlara katkısına ek olarak Zeytin, Yunan Zeytinyağı ve Şarap Müzelerinin akademik danışmanlığını yapmaktadır.

2008’den bu yana Karamanlıca İncelemeleri üzerine üç ayrı uluslararası konferans düzenlemiştir. 2010’dan bu yana her yıl Cunda Adası’nda Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu'nda Karamanlıca üzerine seminerler vermektedir.

Türk Tarih Kurumunun onur üyesi seçilmiş (2013) ve Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştır (2014).

Yazarın Diğer Kitapları


Yadigâr

Yayın Kataloğu

Katalog

Sahaf: Eski ve Nadir Yayınlar

Sahaf

Özel Avantajlı Setler

Bundle

AYNI GÜN KARGO

Siparişleriniz aynı gün kargoya verilir

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

+90 (212) 247 19 07

GARANTİ

İade ve değiştirme garantisi

GÜVENLİK

128 bit SSL şifreleme ile daha güvenli alışveriş

E-bültenimize kaydolun