Birzamanlar Yayıncılık


Geçmişimizin kültürel mozaiği

Sergiler

Undeliverable: Postcards and Photos of Lives Interrupted

Orlando Carlo Calumeno Collection and Archives'tan seçilmiş fotoğraf ve kartpostallardan oluşan "Undeliverable: Postcards and Photos of Lives in Interrupted" sergisi, 18 Aralık'a kadar University of Southern California'da.

Devamı


Unutmanın Değil Hatırlamanın Zamanı

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sesli ve çok kültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların, zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer alacağı sergi, 29 Nisan 2016 tarihine kadar görülebilir.

Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergide, Osmanlı arşivlerinde yer alan belgeler ve Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan 1895-1914 yılları arasında üretilmiş 4.000 kadar kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiye yer veriliyor. Ermeni mahalleleri, kilise, manastır, okul, yetimhane ve hastanelerin resmedildiği, Ermeni editör veya fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış kartpostallar silinmeye yüz tutan birçok anıyı canlandırıyor.

Devamı


Bir Zamanlar Antakya, İskenderun ve Musa Dağı

Türkiye'nin geçmişindeki kültürel çeşitliliğe ışık tutan yeni bir mekân, GALERİ BİRZAMANLAR, bir sergiyle kapılarını ziyaretçilere açıyor. Osman Köker'in küratörlüğünde hazırlanan sergi, Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu'nda yer alan çok zengin görsel malzemeden oluşuyor. 8 Haziran'a kadar açık kalacak sergi, haftanın her günü 10.30-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergiye paralel olarak Birzamanlar Yayıncılık tarafından "Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu'ndan Kartpostallarla Antakya, İskenderun ve Musa Dağı Ermenileri" adlı bir de kitap yayımlandı.

Devamı