Birzamanlar Yayıncılık


Geçmişimizin kültürel mozaiği

Evangelia Balta

Evangelia Balta, Ulusal Elen Araştırma Vakfındaki Tarihsel Araştırma Enstitüsü'nde araştırma yöneticisidir. İlgi alanları, Anadoludaki Rum Ortodoks nüfus kadar Osmanlı döneminde ekonomik ve toplumsal tarih konularında da odaklanır. Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’deki türlü programlara katkısının yanı sıra gerek Yunanistan’da gerekse başka ülkelerde yüksek lisans öğrencilerine seminer vermesi için üniversitelere davet edilmektedir.

2000-2008 yılları arasında Οἶνον ἱστορῶ (Şarabın Tarihi) başlığı altında, şarap ve şarap üretimine ilişkin yedi konferans düzenlemiş olan akademik bir grubun planlama kurulunun kurucu üyesidir. Ulusal Araştırma Vakfı'ndaki çeşitli programlara katkısına ek olarak Zeytin, Yunan Zeytinyağı ve Şarap Müzelerinin akademik danışmanlığını yapmaktadır.

2008’den bu yana Karamanlıca İncelemeleri üzerine üç ayrı uluslararası konferans düzenlemiştir. 2010’dan bu yana her yıl Cunda Adası’nda Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu'nda Karamanlıca üzerine seminerler vermektedir.

Türk Tarih Kurumunun onur üyesi seçilmiş (2013) ve Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştır (2014).

Paylaş:

Yazarın Kitapları


Yadigâr

Yayın Kataloğu

Katalog

Sahaf: Eski ve Nadir Yayınlar

Sahaf

Özel Avantajlı Setler

Bundle